Kompleks Edypa: czym jest, jakie są jego objawy i praktyczne porady dla rodziców.

Kompleks Edypa ujawnia się u dzieci we wczesnych fazach rozwoju. Chłopiec zaczyna postrzegać siebie jako mężczyznę i zakochuje się we własnej matce, która jest pierwszą najbliższą mu kobietą w życiu. Podobna sytuacja ma miejsce u dziewczynek, kiedy to pociąga je pierwszy mężczyzna w życiu — ojciec. Stan ten nazywany jest kompleksem Elektry.

Kompleks Edypa.

Zygmunt Freud napisał wiele prac na temat przyczyn rozwoju chorób psychicznych i neurotycznych człowieka. W 1910 roku ukazała się jego książka „O szczególnym typie wyboru obiektu u mężczyzn”. Z niej ludzie dowiedzieli się, czym jest kompleks Edypa, termin ten stał się powszechny wśród specjalistów w tej dziedzinie. Według Freuda jest to nieświadomy lub świadomy pociąg erotyczny dziecka do rodzica płci przeciwnej oraz podwójna manifestacja uczuć wobec rodzica własnej płci.
Odkrycie to stało się kluczem do teorii psychoanalitycznej Zygmunta Freuda. Według jego wersji kompleks jest głównym źródłem rozwoju wszystkich chorób neurotycznych. Rozwiązanie tego problemu byłoby kluczem do zdrowia psychicznego człowieka, natomiast ignorowanie tej koncepcji prowadziłoby do najsmutniejszych konsekwencji.

Geneza nazwy.

Nazwa Kompleks Edypa pochodzi z tragedii Król Edyp Sofoklesa. Według mitycznej fabuły starożytnemu greckiemu królowi Lajosowi przepowiedziano śmierć z ręki jego syna. Przerażony Lajos kazał swemu słudze zabić dziecko. Sługa ulitował się nad dzieckiem i oddał je pasterzowi, który przekazał je władcy swojego królestwa. Król uczynił chłopca swoim przybranym synem i nadał mu imię Edyp. Gdy Edyp dorósł, usłyszał przepowiednię i pośpiesznie opuścił swoje królestwo, by nie narażać się ojcu. W drodze spotkał starca, między nimi doszło do kłótni, w wyniku której Edyp go zabił.
Edyp udał się do Teb, gdzie lud uczynił go królem. Poprzedni władca został zabity przez nieznanego człowieka, więc chłopiec poślubił jego żonę, samotną królową. Po pewnym czasie okazało się, że Edyp był straszliwym mordercą króla (własnego ojca), nieświadomie stał się mężem własnej matki i ojcem ich wspólnych dzieci. Kiedy straszna prawda wyszła na jaw, Edypa zaślepił żal i zmartwienie. Jego matka powiesiła się z podobnego powodu.

Trzy etapy kompleksu.

Kompleks Edypa może objawiać się na różne sposoby: jest to wrogie nastawienie do przedstawicieli własnej płci, płci przeciwnej lub wszystkich płci. W wyniku tej analizy Freud wyodrębnił trzy podstawowe stany. Proponuje, aby rozpatrywać je na przykładzie dziecka płci męskiej.
1. Pozytywny. Jest to kompleks, w którym dziecko jest pociągane przez płeć przeciwną, ale wykazuje wrogą postawę wobec własnej płci (dziecko dąży do matki, a nie chce ojca).
2. Negatywny. Dziecko jest pociągające dla przedstawiciela tej samej płci, ale ma negatywny stosunek do płci przeciwnej (dziecko przyjaźni się z ojcem, ale nie szanuje matki).
3. Kompletny. Dziecko jest agresywne wobec obu płci (dziecko jest zazdrosne i nienawidzi obojga rodziców).

Oznaki kompleksu u obu płci (chłopca i dziewczynki).

Czym jest kompleks Edypa, można stwierdzić na podstawie zachowania niektórych dzieci i dorosłych. Jego występowanie może być spowodowane indywidualnymi cechami dziecka, charakterem i zachowaniem rodziców, poziomem wykształcenia oraz stopniem liberalności środowiska, w którym żyją. Podstawowe przejawy są następujące.
1. Drażliwość. Dziecko jest stale w stanie napięcia nerwowego. Ogarniają go negatywne uczucia: gniew, nienawiść, zazdrość, uraza. Te uczucia są mieszane i wywołują nieodpowiednie reakcje.
2. Nadmierne wymagania, kapryśność. Dziecko stara się wszelkimi sposobami zwrócić na siebie uwagę jednego lub dwojga rodziców (w zależności od rodzaju stanu złożonego). Okazuje niechęć przy każdej okazji, wpada w złość i odmawia wykonywania zwykłych czynności.
3. Trudności z separacją. Dziecko odczuwa silny ból, gdy oddziela się od obiektu przywiązania. Nie może pogodzić się z faktem, że jego ukochanego rodzica przez jakiś czas nie będzie w pobliżu. Dziecko staje się nerwowe, płacze, wpada w złość.
4. Odmowa komunikacji. Dziecko z objawami kompleksu Edypa często nie chce się porozumiewać z rówieśnikami. Chce być cały czas przy matce lub ojcu, ponieważ tylko ich bezpośrednia obecność pozwala dziecku czuć się spokojnie i bezpiecznie.

Propozycje dla rodziców.

Aby mieć pewność, że żadne kompleksy nie wpływają na rozwój dziecka, psychologowie zalecają rodzicom następujące rady.
1. Zawsze mów dziecku prawdę.
2. Nigdy nie mów więcej niż to, o co prosiło dziecko.
3. Dziecko powinno mieć zapewnioną intymną przestrzeń osobistą.
4. Zaleca się, aby ojciec spędzał więcej czasu z synem, poświęcając go na sprawy męskie (praca, hobby itp.).
5. Zawsze akceptuj dziecko takim, jakie jest, nie zmuszaj go do ukrywania swojego prawdziwego zachowania.
6. Rodzice powinni dawać przykład swoim zachowaniem, przyjąć odpowiedzialną postawę wobec roli męża i żony.
Najważniejszą rzeczą, jakiej można oczekiwać od rodziców, jest to, by szczerze szanowali swoje dzieci jako samodzielne osoby. Należy pomóc dziecku w nawiązywaniu relacji osobistych i przystosowaniu się do życia w społeczeństwie.