Utrata pamięci: rodzaje, symptomy i zapobieganie

Utrata pamięci może być zdefiniowana jako patologiczne zapominanie: nadmierne problemy w uczeniu się czegoś nowego, w przywoływaniu wspomnień z przeszłości lub w przypominaniu sobie zdarzeń, takich jak to, gdzie zostawiłeś klucze.

Nasz mózg wykorzystuje różne struktury do pracy z różnymi rodzajami pamięci. Dwie główne modalności pamięci to pamięć krótkotrwała i pamięć długotrwała. Choć utrata pamięci może wystąpić w obu przypadkach, w tym artykule skupimy się na pamięci długotrwałej.

  • Pamięć krótkotrwała zachowuje ograniczone informacje przez niewielką ilość czasu.
  • Pamięć długotrwała przechowuje dużą ilość złożonych informacji przez długi czas. Jest to to, co popularnie rozumiemy jako „pamięć”. Z kolei istnieją dwa rodzaje pamięci długotrwałej: pamięć niedeklaratywna lub ukryta (jazda na rowerze, prowadzenie samochodu) oraz pamięć deklaratywna lub jawna, służąca do zapamiętywania osobistych doświadczeń lub naszej wiedzy o świecie (jak nazywa się krewny, gdzie zostawiłem klucze, kto rządzi w moim kraju, co się stało pięć minut temu lub pięć miesięcy temu).

Czym jest utrata pamięci i jakie są jej objawy?

Kiedy coś zapominamy, zazwyczaj nie chodzi o to, że „tracimy” samo wspomnienie, ale o to, że nasz mózg „nie może znaleźć drogi” do wspomnienia, które próbujemy odnaleźć. Niektórymi objawami utraty pamięci mogą być:

  • Częste gubienie przedmiotów osobistych.
  • Trudności ze znalezieniem odpowiednich słów.
  • Zadawanie tych samych pytań w rozmowie lub opowiadanie tej samej historii kilka razy.
  • Niepamiętanie, czy coś zrobiliśmy, np. zażyliśmy leki.
  • Dezorientacja lub zgubienie się w znanych miejscach.
  • Pomieszanie roku lub dnia tygodnia.
  • Trudności z zapamiętaniem terminów lub wydarzeń.
  • Problemy z wykonywaniem instrukcji lub podejmowaniem decyzji.

Zapobieganie utracie pamięci

Czynniki, które okazały się najskuteczniejsze w zapobieganiu lub spowalnianiu postępu choroby Alzheimera lub innych problemów z pamięcią to: odpowiednia ilość snu, dobra dieta, ćwiczenia fizyczne, aktywne życie społeczne i aktywność poznawcza. Mózg działa podobnie jak nasze mięśnie, więc im więcej będziemy go używać, tym będzie sprawniejszy. Jeśli natomiast nie odżywiamy odpowiednio naszego mózgu, nie dotleniamy go odpowiednio poprzez ćwiczenia i nie wykorzystujemy naszych zdolności społecznych i poznawczych, będzie on miał tendencję do atrofii. Dlatego też prowadzenie aktywnego i zdrowego trybu życia może być bardzo korzystne dla naszej pamięci.  Kontynuuj czytanie i nauczy się, jak poprawić pamięć za pomocą ćwiczeń umysłowych: https://nieuwierzysz.pl/jak-wzmocnic-pamiec-za-pomoca-cwiczen-umyslowych-i-jak-poprawic-koncentracje