Kilka ciekawych faktów na temat pustyni Sahara
Jednym z najbardziej urokliwych miejsc na świecie jest pustynia Sahara, enklawa o cechach, które mogą być Ci nieznane. Przestrzeń pustyni, w której można się zatracić, miejsce, gdzie spełniają się niezliczone legendy. Sahara to pustynia, która wyróżnia się na tle innych ze względu na swoje położenie, wielkość i cechy, które czynią ją wyjątkową. Wiele o niej słyszeliście, ale czas, byście poznali ją nieco lepiej. Zapoznaj się z ciekawostkami na temat pustyni Sahara, których być może nie znałeś.
Oto kilka ciekawych faktów na temat pustyni Sahara
- Jest to największa pustynia na świecie, zajmująca powierzchnię 9 065 253 km2.
- Sahara Zachodnia, oficjalnie nazywana Saharyjską Arabską Republiką Demokratyczną, to obszar, który w niektórych krajach jest uznawany za niepodległe państwo, a w innych nie. Wcześniej była to Sahara Hiszpańska, ale później weszła w posiadanie Maroka i Mauretanii.
- Pustynia Sahara była miejscem scen z wielu seriali i filmów, w tym „Gwiezdnych wojen” i „Raiders of the Lost Ark”.
- W czasach starożytnych mieszkańcy pustyni pozostawiali w schroniskach i jaskiniach, z których wiele zachowało się do dziś. Często przedstawiają one zwierzęta, abstrakcyjne rysunki i ludzi.
- Pustynia Sahara jest domem dla najmniejszego na świecie gatunku lisa, znanego jako fenek lub lis pustynny. Ma duże uszy i jest gatunkiem nocnym, który żyje w podziemnych schronach pustyni.
- Największym na świecie słonym obszarem jest Chott el Djerid, jezioro o powierzchni 7000 km2. Ma wodę tylko w porze deszczowej, przez resztę roku jezioro jest sucha z powodu upałów.
- Na dużej części Sahary można znaleźć różę jerychońską, bardzo szczególną roślinę, która jest bardzo wytrzymała, a gdy wyschnie, jej gałęzie kurczą się i zwijają w kulkę. Może pozostać w tej pozycji przez lata, a gdy znajdzie wodę lub wilgoć, nawilża się i wraca do pierwotnego kształtu.
- Na pustynnym obszarze należącym do Sudanu znajduje się około 250 piramid należących do Kuszytów. Nie są one tak znane jak te w Egipcie, ale warto je zobaczyć, gdyż tworzą spektakularny krajobraz.
- Z dzisiejszego punktu widzenia może się to wydawać niewiarygodne, ale Sahara była kiedyś rozległą dżunglą. Istnieje wiele hipotez dotyczących jej zmiany, najbardziej znana mówi, że miliony lat temu stała się pustynią w wyniku wyschnięcia Morza Tetydy. Inna hipoteza twierdzi, że człowiek przyczynił się do powstania Sahary.