Toksoplazmoza- przebieg choroby u kota i profilaktyka

Pierwotniaki wywołujące toksoplazmozę-toksoplasma gondii to pasożyty, które występują u wielu gatunków ssaków. Kot jest dla nich żywicielem ostatecznym, dlatego w jego przewodzie pokarmowym dochodzi do rozwoju pasożytów. Zaraża się on poprzez zjedzenie oocyst pasożyta w karmie lub wodzie oraz zjedzenie mięsa, zawierającego cysty. Zostają one następnie wydalone w postaci oocyst. Badania pokazują, że do transmisji między człowiekiem, a kotem dochodzi bardzo rzadko. Natomiast podstawowym źródłem zakażenia jest surowe lub niedogotowane mięso. Kolejnym zaś zjedzenie surowych, nieumytych warzyw oraz owoców.

Jak rozpoznać u kota objawy toksoplazmozy?

Objawy kliniczne są zauważalne najczęściej u kotów młodych, silnie zainfekowanych, które chorują po raz pierwszy. Jeśli zwierzę mieszka z nami kilka lat, ryzyko transmisji na człowieka jest znikome. U chorującego kota zaobserwować można: biegunkę, podwyższoną temperaturę, brak apetytu, objawy kardiologiczne, mięśniowe oraz objawy ze strony układu nerwowego. Dochodzi do toksoplazmozy narządowej, ponieważ oprócz serca, zaatakowane mogą zostać nerki, płuca (duszność), mózg oraz wątroba. Zwierzę jest osowiałe i przestaje być aktywne. Zainfekowany kot wydala oocysty z pasożytem od 3 do 20 dni. W tym czasie, po zauważeniu objawów, należy wykonać badanie kału oraz serologiczne.
Toksoplazmoza dla człowieka nie stanowi zagrożenia. Choroba przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Natomiast pod szczególną ochroną powinny być kobiety, pragnące zajść w ciążę lub spodziewające się dziecka. Toksoplazmoza stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia rozwijającego się płodu.

Jak uchronić się przed zakażeniem?

Systematycznie sprzątaj kuwetę oraz zmieniaj żwirek. Stosuj rękawiczki ochronne. Opłukiwanie kuwety wrzątkiem, skutecznie zabija pasożyty. Wydalone oocysty dojrzewają od 2 do 5 dni po wydaleniu, dlatego tak kluczowe jest codzienne sprzątanie kuwety. Unikaj niemytych warzyw i owoców oraz niedogotowanego mięsa. Jeśli karmisz swojego pupila surowym mięsem, musi być ono dobrej jakości i z pewnego źródła. Nie pozwalaj kotu polować na gryzonie i ptaki lub ogranicz liczbę polowań. W profilaktyce przeciwko toksoplazmozie najważniejsza jest higiena.