Choroby zębów – co warto wiedzieć?

Używane przez całe życie zęby są tą częścią naszego organizmu, która jest szczególnie narażona na urazy mechaniczne lub choroby, które mogą przez lata tkwić w ukryciu, powodując dużo groźniejsze schorzenia całego ciała. Nękające nas bóle głowy, stawów czy nawet choroby serca mogą być w gruncie rzeczy spowodowane przez zaniedbanie stanu zębów i dziąseł. Dlatego tak istotna jest świadomość chorób zębów i zabiegów pielęgnacyjnych, które mogą im zapobiegać.

Groźne choroby zębów
Najbardziej znaną i budzącą strach samą swoją nazwą chorobą zębów jest próchnica. Powodowana przez bakterie dobrze tolerujące kwaśne środowisko, które rozkładając cukry, produkują kwasy organiczne. Kwasy rozpuszczają i wypłukują jony wapnia ze szkliwa zębów, które staje się porowate, a na jego powierzchni pojawia się plama próchnicy. Jeśli regularnie odwiedzamy dentystę, może on w porę wykryć próchnicę, która na etapie plamy na szkliwie nie będzie wymagać nieprzyjemnego borowania. Jeżeli jednak bakterie dotrą do miazgi zęba – czeka nas leczenie, które nie zawsze kończy się sukcesem, czyli uratowaniem zdrowego zęba. Dlatego tak istotne jest regularne badanie stanu zębów u dentysty, ograniczenie spożywania słodyczy i codzienna pielęgnacja, niedopuszczająca do rozwoju bakterii na powierzchni zębów.

Równie groźną chorobą, rozwijającą się często w ukryciu i powodowaną przez kamień nazębny jest paradontoza. Kamień osadzający się w kieszonkach dziąsłowych powoduje degradację kości, w których tkwią zęby, co prowadzi do krwawienia dziąseł, chwiania się zębów lub odsłonięcia szyjek zębowych. Najczęściej już wtedy jest za późno na uratowanie naturalnych zębów i pacjentom pozostaje jedynie pomoc protetyka. Regularne usuwanie kamienia i wizyty u dentysty mogą zapobiec tak nieodwracalnemu, a przykremu dla pacjenta stanowi.

Osobom, którym pilnie potrzebny jest dentysta, Rybnik oferuje możliwość całodobowo działających klinik dentystycznych [tu: spis gabinetów z dentysta-stomatolog.com (Rybnik)], które są w stanie przyjść z pomocą pacjentom o każdej porze dnia. Wieloletnia praktyka specjalistów pracujących w Rybniku i szeroka oferta zabiegów stomatologicznych, zarówno leczących powstałe już stany zapalne, jak i wcześniej im zapobiegające, powodują, że bez obaw można powierzyć swoje zęby ich opiece i być pewnym, że pozostaną one zdrowe przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>